W ciągu wielu lat prowadzenia działalności stomatologicznej przez nasze gabinety spotykamy pacjentów w każdym wieku, u których wystąpiła próchnica zębów. Niestety wielokrotnie przyczyną jej powstanie jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, gdyż domowymi sposobami nie jesteśmy w stanie doczyścić przestrzeni niewidocznych dla oka, gdzie odkłada się niebezpieczna płytka nazębna. Często problem próchnicy zostaje zauważony przez pacjentów dopiero w momencie, gdy już choroba się rozwinęła.
Stosowanym przez nas sposobem diagnozowania próchnicy jest bezpośrednie badanie pacjenta, jeśli jednak takie działanie nie daje nam pewności o braku zmian próchnicowych, to dodatkowo wykonujemy zdjęcie rentgenowskie zębowe lub skrzydłowo-zgryzowe.
U dorosłych podczas przeprowadzania badania zwracamy szczególną uwagę na możliwość wystąpienia także próchnicy korzenia i w przestrzeniach miedzyzębowych, która długo rozwija się bezobjawowo. Dlatego wykonywana przez nas dokładna diagnostyka podczas wizyt pacjenta odgrywa bardzo ważną role.
Próchnicę leczymy w różny sposób w zależności o jej rodzaju i wieku pacjenta. Próchnice, która objawia się demineralizacja obejmująca tylko szkliwo możemy leczyć preparatami z fluorem oraz prawidłowymi zabiegami higienizacyjnymi.
Jeśli próchnica obejmuje większą ilość tkanek zębów wykonujemy zabiegi niezbędne do ich usunięcie. Następnie tkanki zębów odbudowujemy przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych przywracając estetyczny kształt, kolor i funkcje zębów. Jeśli ząb był leczony kanałowo lub ilość pozostałych tkanek zęba zwiększa ryzyko jego złamania, dodatkowo wykonujemy wzmocnienie zęba wkładem koronowo-korzeniowym i koroną.